# VPN op een Raspberry Pi

Bron: https://duken.nl/vpn/vpn-raspberry-pi
Bijgewerkt: 2026-09-27

> Op een Raspberry Pi met een 64-bits besturingssysteem kun je de Linux-app van PIA gebruiken en bedienen via de opdrachtregel met piactl. Werkt dat niet op jouw model, dan gebruik je OpenVPN met de configuratiebestanden van PIA.

Een Raspberry Pi is een zuinige manier om een VPN altijd aan te laten staan, bijvoorbeeld voor een downloadcontainer of als gateway voor andere apparaten.

## Optie 1: de PIA-app met piactl

1. Installeer Raspberry Pi OS 64-bit.
2. Download de Linux-installer van PIA voor ARM64 en voer hem uit.
3. Bedien de app zonder scherm met piactl:

```bash
piactl login inlog.txt        # bestand met gebruikersnaam en wachtwoord op twee regels
piactl background enable
piactl set region netherlands
piactl connect
piactl get vpnip
```

## Optie 2: OpenVPN

```bash
sudo apt install openvpn
sudo cp pia-netherlands.ovpn /etc/openvpn/client/pia.conf
sudo nano /etc/openvpn/client/pia.auth   # gebruikersnaam en wachtwoord op twee regels
```

Voeg in `pia.conf` de regel `auth-user-pass /etc/openvpn/client/pia.auth` toe en start met:

```bash
sudo systemctl enable --now openvpn-client@pia
curl ifconfig.me
```

## Docker op de Pi

Wil je downloads achter de VPN, gebruik dan gluetun in Docker. Dat werkt ook op ARM. Zie [qBittorrent met VPN in Docker](https://duken.nl/vpn/qbittorrent-vpn-docker).

## De Pi als VPN-gateway

Zet IP-forwarding aan, stel NAT in op de tunnelinterface en geef andere apparaten de Pi als gateway. Houd er rekening mee dat de snelheid dan beperkt wordt door de Pi. Een Raspberry Pi 4 of 5 is daarvoor aan te raden.
